Досягнення за перший рік: 1 вересня 2008 – 28 лютого 2009

Перший рік проекту, продовження: 1 вересня 2008  р. - 28 лютого 2009 р.

1. 23-25 вересня 2008 р. для 19 соціальних працівників та психологів регіональних команд було проведено тренінг з питань влаштування ВІЛ-позитивних дітей-сиріт, що знаходяться в інтернатних закладах, у сімейні форми виховання через пошук та підготовку потенційних всиновлювачів/прийомних батьків/опікунів/піклувальників. Тренінг дозволив учасникам:

  • підвищити рівень знань з питань особливостей підбору та пошуку потенційних всиновлювачів/прийомних батьків/опікунів/піклувальників; юридичного оформлення усиновлення/опіки/піклування; догляду та підтримки за ВІЛ-інфікованими дітьми; соціального супроводу «новостворених» сімей;
  • обмінятися/перейняти успішний досвід з питань пошуку потенційних усиновителів/прийомних батьків;
  • більш чітко визначитися з цільовою аудиторією стосовно рекрутингу та методами роботи у даному напряму.

2. 7-9 жовтня 2008 р. було проведено тренінг для тренерів з питань формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних дітей в системі дошкільної та шкільної освіти. У тренінгу прийняли участь 10 (десять) представників ВІЛ-сервісних організацій, що впроваджують проект, та 10 (десять) представників регіональних управлінь освіти та науки. Тренінг дозволив учасникам:

  • визначитись з поняттями «стигма» та «дискримінація» та їх наслідків;
  • поглибити рівень знань щодо перебування ВІЛ-інфікованих дітей у дитячому колективі;
  • здобути/покращити навички тренера;
  • розробити єдину програму подальших тренінгів, які будуть проводити представники регіонів для вихователів дитячих садків та вчителів загальноосвітніх шкіл.

Також під час тренінгу учасниками були розроблені та узгоджені уніфіковані програма та сценарій подальших тренінгів.

3. З 19 по 25 жовтня 2008 р. відбувся навчальний візит 10 (десяти) соціальних працівників з регіонів до Румунії. До візиту також були залучені 2 (два) представника Державної соціальної служби для сім'ї, дітей та молоді та Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дітей. Учбовий візит дозволив учасникам ознайомитися з румунським досвідом з питань пошуку прийомних сімей для ВІЛ-позитивних дітей-сиріт та особливостей роботи з сім'ями, які опинилися в складних життєвих обставинах.

4. З 2-го по 8-ме листопада організовано та здійснено навчальний візит до Румунії для психологів з 10-ти регіонів, де впроваджується проект, з метою перейняття досвіду щодо особливостей розкриття ВІЛ-статусу дитині. Учасники візиту, у процесі відвідання Денних клінік для перебування ВІЛ-позитивних дітей у різних регіонах країни, мали змогу здобути/поліпшити свої знання щодо мультидисциплінарного підходу на всіх етапах розкриття ВІЛ-статусу дитині, а також набути практичних навичок з цього питання.

5. 24-26 листопада 2008 р. українською командою проекту організовано, а румунськими колегами проведено тренінг з питань надання психоемоційної підтримки дітям та їх близькому оточенню на всіх етапах розкриття ВІЛ-статусу. У тренінгу прийняли участь психологи, соціальні працівники з 10-ти регіонів, а також педіатри регіональних СНІД-центрів.  Загалом, тренінгом охоплено 30 (тридцять) учасників, включаючи психолога та соціального працівника з Харківського будинку дитини «Зелений Гай». Тренінг дозволив учасникам:

  • використати на практиці мультидисциплінарний підхід на всіх етапах розкриття ВІЛ-позитивного статусу дитині;
  • застосовувати на практиці знання та навички встановлення ефективної взаємодії з дитиною та її родиною у процесі розкриття ВІЛ-позитивного статусу;
  • зрозуміти роль та функції кожного члена мультидисциплінарної команди у процесі розкриття ВІЛ-позитивного статусу дитині;
  • визначати переваги та обмеження у процесі розкриття ВІЛ-позитивного статусу дитині;
  • діагностувати поведінку дітей та психологічні наслідки, які можуть бути спричинені розкриттям статусу;
  • визначати найкращі сценарії втручання в конкретних випадках та надавати емоційну підтримку дітям та їх родинам у процесі виникнення кризових ситуацій, спричинених розкриттям ВІЛ-позитивного статусу дитині;
  • активно брати участь у розробці плану втручання, враховуючи інтереси та потреби дитини та її родини у кожному конкретному випадку.

6. На запит команди проекту ЦО Мережі ЛЖВ, ключові партнери проекту на національному рівні (Міністерство освіти і науки України; Державний департамент з усиновлення та захисту прав дітей та Державна соціальна служба для сім'ї, дітей та молоді (Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту)) підготували та розіслали листи підтримки в регіональні (міські та обласні) центри соціальних служб для дітей, сім'ї; служби у справах дітей та відділи освіти і науки. Метою даних листів є підтримка довготривалого співробітництва між відповідними державними структурам та ВІЛ-сервісними організаціями з питань впровадження проекту.

7. Статистичні дані. За період з 1-го вересня 2008 р. по 28 лютого 2009 року 144 кризових сім'ї отримали повний пакет соціальних послуг, завдяки чому  174 дитини залишилися в сім'ях; 24 ВІЛ-позитивні дитини-сироти влаштовані у сімейні форми виховання. Регіональними представниками проведено 31 тренінг для вчителів загальноосвітніх шкіл, а також персоналу дитячих садків та інтернатних закладів. Тренінгами охоплено 599 представників дошкільної та шкільної освіти України. ВІЛ статус було розкрито 27 дітям.

 

 

 

Регіони